skip navigation

Tournament

2018 Rochester Hotels

Click link below for availability status of area hotels.

If you need assistance finding a hotel contact:

Jay Fanta at:  jfanta@rochsports.com

2018 Dates

Girls:  Feb 24-25

Boys:  March 3-4



Open/All-star and Renegade Team Policy

RCYBA will no longer allow renegade teams to participate in RCYBA sponsored tournaments.  RCYBA will adopt Minnesota Youth Athletic Services (MYAS) definition of a renegade team.
The team's coach and a representative parent may petition RCYBA to justify how the team-in-question does not qualify as a 'Renegade Team' as set forth in the MYAS Travel Basketball Guidelines.

RCYBA will accept Open/All-Star teams as defined by MYAS. These teams will automatically be placed in the "A" bracket of the teams applicable age group. The team's coach and a representative parent may petition RCYBA to justify a different bracket placement.  

MYAS definitions of unique teams.   

  • "Open/All-Star":  An "all-star" team is defined as any team that is comprised of players from multiple communities where recognized youth associations exists. 
  • "Renegade/Independent":   A "renegade/independent" team is defined as any team that is comprised of players who all reside in the same community or attend the same school, but who have chosen to bypass the local traveling association.


Refusal Policy

RCYBA reserves the right to refuse entry to any team that has not exhibited good conduct throughout the entire season or in past RCYBA tournaments.

2018 Registration

2018 tournament registration is now open.

2018 Rochester Tournament Registration Status

2018 Boys Divisions: 
8th grade thru 5th grade:  A,  A-,  B,  B-  C
4th Grade: A & B
2018 Girls Divisions: 
 
8th grade thru 5th grade:  A,  B+,  B-  C
4th Grade: A & B
 

The following  divisions still have openings.

Boys Tournament:    8B-,  6A,  6A-,  6B,  5A,  5B-,  5C,

Girls Tournament: 8A,  8B+,  8B-,  8C ,  7A,  7B-,  7C,  6A,  6B+,  6C, 5A, 5B+, 5B-,  5C , 4A,  4B       

2018 Rochester Tournament Wait List

Wait Lists:  If you were unable to enter a team in a grade and class, please send Greg a note with the following information:

  • Organization Name
  • Boys or Girls
  • Grade
  • Class
  • Team Name

We will maintain a waiting list. The list will be kept in order of the requests as they are received. We will notify you when there is an opening.  

Questions should be directed to:

Greg Bone

Email: bone431se@gmail.com

2018 Tournament Director

Contact:

Greg Bone

bone431se@gmail.com


2017 Girls Tournament Results

GIRLS Champions 2nd 3rd Consolation Champions
8th Grade Class A Farmington Black Stillwater Elk River Wayzata
8th Grade Class B+ Onalaska Lourdes Mayo Mahomedi
8th Grade Class B - Hopkins Blue Prior Lake gold Stewartville Waseca
8th Grade Class C Shakopee W Andover Black East Ridge Edan Prairie
7th Grade Class A Shakopee Black Elk River Lakeville South Rosemount
7th Grade Class B+ Edan Prairie East Ridge Onalaska Suns lakeville North
7th Grade Class B- Farmington Eau Claire Wayzata Champlin Park
7th Grade Class C Byron Wayzata Black Lakeville South East Ridge
6th Grade Class A Red Wing Mahomedi Rogers Wayzata
6th Grade Class B+ Lourdes East Ridge Hopkins Blue Rosemount
6th Grade Class B- Armstrong Copper Wayzata Black Eau Claire Stewartville
6th Grade Class C Norhtfield Elk River Century Faribault
5th Grade Class A Armstrong Copper Minnetonka Spring Lake Park Chanhassen
5th Grade Class B+ Champlin Park Lakeville North Shakopee Black OMGBA
5th Grade Class B- East Ridge Mahomedi Edan Prairie Orono
5th Grade Class C Mahomedi Shakopee Red Inver Grove Heights Byron
4th Grade Class A Champlin Park Edan Prairie Edan Prairie Red Farmington Black
4th Grade Class B Rosemount Lakeville North Orono Eagan
4th Grade Class C Shakopee Red Inver Grove Heights Lourdes Mahomedi

2017 Boys Tournament Results

Boys Champions 2nd 3rd Consolation Champions
8th Grade Class A Champlin Park Stewartville Waseca OMGBA
8th Grade Class B+ Onalaska Edan Prairie Rogers Orono
8th Grade Class B Holmen Byron Eagan Minnetonka
8th Grade Class B - Eagan Edan Prairie Century Hopkins Silver
8th Grade Class C 1 OMGBA Lakeville North Hopkins Minnetonka White
8th Grade Class C 2 Orono Chaska Minnetonka Eagan
7th Grade Class A Lakeville South Mankato West Park Cottage Eden Prairie
7th Grade Class B+ Mayo Byron Orono Eastview
7th Grade Class B- Andover Forest Lake Eden Prairie Century
7th Grade Class C1 Minnetonka Glenwood City John Marshall Farmington
7th Grade Class C2 Dover Eyota St. Louis Park Edan Prairie Century
6th Grade Class A Lakeville South Hopkins Blue Edan Prairie Andover
6th Grade Class B+ Orono Eastview West Side Edan Prairie
6th Grade Class B Lim mar Hopkins East Ridge Eagan
6th Grade Class B- Edan Prairie Byron Prior Lake St. Louis Park
6th Grade Class C 1 Minnetonka Lakeville North Edan Prairie Farmington
6th Grade Class C 2 Minnetonka Hopkins Lourdes Eastview
5th Grade Class A Rogers Prior Lake Mayo Minnetonka
5th Grade Class B+ Hopkins Blue Onalaska Mahomedi Lakeville North
5th Grade Class B- John Marshall Hopkins Lakeville South Red Wing
5th Grade Class C Byron Edan Prairie Minnetonka Lakeville South
4th Grade Class A Lakeville South Farmington Rogers Park Cottage
4th Grade Class B Mahomedi Rosemount Northfield Monticello
4th Grade Class C Lourdes Hastings Lakeville South Farmington

2017 Annual Tournament Sponsors


80 25th St SE Rochester, MN 55904 (507) 282-9400


187 16th Ave. SW, Rochester, MN 55902 (507) 258-4444

Tournament App

Use the links below to download the tournament app which will provide score updates after each game.

Apple App

Click the link above to download the Tournament app for Apple Devices

Android App

Please select the link above to download the tournament app for Android Devices

Tie Break Rules

1st Tie Breaker:     Most wins

2nd Tie Breaker:    Head-to-head results

3rd Tie Breaker:     Point differential by subtracting the total number of points allowed from the total number of points scored

4th Tie Breaker:     Points allowed


2019 Dates

2019:

Girls:  Feb 23-24

Boys:  March 2-3

For additional questions contact the Tournament Director:

Greg Bone at: bone431se@gmail.com